Неозначена форма дієслова. Робота з прислів’ями і приказками.

Категорія: Методична скарбничка

Тема уроку: Неозначена форма дієслова. Робота з прислів’ями і приказками.
Мета уроку: створити умови для знайомства з неозначеною формою дієслова; формувати вміння розпізнавати неозначену форму дієслова ,  використовувати неозначену форму дієслова у складанні правил, рецептів; розвивати мовленнєву компетентність, мислення, уміння аналізувати і робити висновки,         самоконтроль; виховувати любов до рідної мови та цікавість до її вивчення, почуття товариськості, дружби.
Обладнання: підручник, картки із завданням, комп’ютер, телевізор.
Тип уроку: постановка і розв’язання навчального завдання.

Хід уроку


1. Організаційний момент.
Слайд 1 . Створення емоційного фону уроку.
- Діти, візьміться за руки, легенько потисніть руку товариша, передайте йому свою дружню підтримку.
- Подаруйте посмішку собі, один одному, мені. Я дарую посмішку і вам. Радість допоможе у роботі нам.
Слайд 2 . Робота над епіграфом.
«Це так чудово -  в дружбі жити!
То незрівнянне почуття!
Нам треба вчитися дружити;
Бо добрий друг – на все життя».
                    ( Надія  Красоткіна)
- Чи погоджуєтеся ви з думкою поетеси?
- А що для вас є дружба?
Відповіді дітей.
-Дякую вам за відповіді. Мені дуже сподобалось ваше розуміння і бачення дружби.
І я не уявляю свого життя без вірних, справжніх, щирих друзів.
 З давніх давен наш народ  цінував дружбу. Складав прислів’я, приказки, в яких навчав справжніх людських відносин. 
А які прислів’я і приказки про дружбу ви знаєте?
Відповіді дітей:
Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.
Друзі пізнаються у біді.
Скажи мені, хто твій друг, - тоді я скажу, хто ти.
Дружба та братство дорожче багатства.
Не варто з другом сваритися, бо доведеться миритися.
Вірний приятель – то найбільший скарб.
Нема товариша – шукай, а знайшов – бережи.
2. Актуалізація знань. Постановка навчального завдання.
Слайд 3 . Вислови про дружбу.
1) Робота над висловами.
-Прочитайте  речення. Що їх об’єднує? Знайдіть серед них прислів’я і зачитайте  його. Поясніть, як ви його розумієте.   
З друзями ми почуваємо себе як вдома.
Друг завжди прийде на допомогу.
Якщо в дружбі жити – нас нікому не зломити.
 2) Каліграфічна хвилинка.
Відкрийте зошити, запишіть дату, класна робота.
Спишіть каліграфічно прислів’я.
На яку орфограму треба звернути увагу?
(Не з дієсловами пишемо окремо).
3) Вправа «Інтерв’ю»
- Яку частину мови вивчаємо?  Пригадайте все , що знаєте про дієслово. Виконайте це в парі , використовуючи вправу «Інтерв’ю».
(Діти в парі задають одне одному по черзі запитання).
1) Що називають дієслова?   На які питання відповідають?
2) Яким членом речення найчастіше є дієслово?
3) З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово?
4) В якому числі може вживатися дієслово?
5) Назви часові форми дієслова?
6) Як пишеться не з дієсловами?
7) Наведи  приклади дієслів в прямому і переносному значенні.
8) Наведи  приклади  дієслів синонімів, антонімів.
3. Відкриття дітьми нових знань.
 - Назвіть всі дієслова, які є у реченнях.
Слайд 4.
1). Групова робота.
-Попрацюйте в групах і дослідіть ці дієслова за поданим планом.
Зробіть висновок.
Слайд 5. План роботи в групах
1. На які питання відповідають дієслова?
2. Визначте час дієслів.
3. Визначте число дієслів.
4. Визначте,  хто виконує дію (я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони).
2) Перевірка групової роботи.
-Зробіть висновок на основі ваших  досліджень  про дієслова , які відповідають на питання що робити? , що зробити?
Дієслова , які відповідають на питання що робити?, що зробити?, не вказують    ні на  час, ні на число, ні на особу .
-Ці слова незмінні? (Так).
Отже, перед нами незмінна форма дієслова. 
Ви зробили серйозне мовне дослідження.
Слайд 6.Прийом «Асоціативний кущ» .
 -Звірте свої висновки з правилом на сторінці 142 підручника.
Що нового ви дізналися з правила?
Що ця особлива форма дієслова  є початковою і називається неозначеною .
Слайд 7.
- Неозначена форма дієслова має ще іншу назву- інфінітив (з латинської «неозначений»).
– Чому неозначена форма дієслова є  початковою?
Тому що від неї можна утворювати всі часові форми. Завтра ми це будемо робити .
- Хтось із вас може назвати тему сьогоднішнього уроку?
Слайд 8.
Тема. Неозначена форма  дієслова.
Мета: дослідити неозначену форму дієслова.
І ми продовжуємо досліджувати неозначену форму дієслова.
Слайд 9. Робота в парі .
Утворіть від поданих частин дієслова в неозначеній формі.
Підкресліть частинку, яка повторюється в кожному слові .Зробіть висновок.
Пізна…
Чита…
Дружи…
Носи…
5) Перевірка парної роботи.
Висновок. Дієслова в неозначеній формі закінчуються на – ти.
Вчитель.Оскільки ми дослідили, що неозначена форма дієслова є незмінною, то  цю частинку ми будемо називати суфіксом.
Позначте  частинку  -ти  як суфікс.
Візьміть до уваги! В українській мові  неозначена  форма  дієслова може  ще закінчуватись суфіксом  –ть .
Слайд 10.
Пізнати                    пізнать
Читати                      читать
Дружити                   дружить
Носити                      носить
Дієслова з суфіксом -ти вживаються в усіх стилях мови, тоді як дієслова з суфіксом – ть переважно характерні для поезії та народної творчості.
Слайд 11. 
«Пізнать себе – то справа нелегка» (П. Воронько).
Будеш з книгою дружить – буде легше в світі жить.
4. Фізкультхвилинка.
 А зараз відправимось на острів Дружби, щоб трішки відпочити.
- Які дієслова неозначеної форми « живуть» на цьому острові?
Запишіть їх. (Не сваритись , не битись, поважати, дружити…)
Позначте суфікс, яким закінчується неозначена форма дієслова.
Що ви  цікавого помітили у цих словах? (-сь )
Дієслово- унікальна частина мови.У неї може бути те, чого немає у інших .Коли дія спрямовується на самого діяча, у дієслові з’являється частинка  -сь ,-ся.
Наприклад: 
Збирати когось – збиратися самому.
Розчісувати когось – розчісуватись самому.
6. Гра «Додай частинку».
-Зараз пограємо  гру.
Я називаю дієслово, а ви додаєте частинку – ся, – сь. 
Грати(ся) , вчити(ся), купати(ся), мити(ся),  читати, хотіти, гриміти, вміти, одягати(ся).
Який висновок можете зробити?
Частинку –ся , -сь можна  підібрати не до всіх слів.
7 .Творча робота.
Слайд 1 2.
Підтримувати, радіти, поважати, робити, ділитись, просити.
Перед вами  завдання: використовуючи дієслова неозначеної форми, скласти правила товаришування, яких на вашу думку повинен дотримуватись кожен із друзів.
Перевірка творчих  робіт.(Зачитує один, два учні).
-Я перевірю ваші  зошити, перечитаю всі правила , ми  разом виберемо найважливіші і помістимо  їх в класному  куточку.
Де найчастіше  використовуються  дієслова неозначеної форми? (В прислів’ях, правилах, інструкціях, рецептах, порадах). Чому?
Тому що дія стосується будь - кого ,а не когось конкретно.
-А зараз вас чекають «Великі перегони».Крім тестових завдань , ви повинні ще скласти рецепт бутерброда для друга.
8.Самостійна робота. Самоперевірка.
Слайд 13. Великі перегони.
9.Рефлексія діяльності.
- Яку тему ви засвоїли на уроці?
- Що дізнались про неозначену форму дієслова?
Я думаю, що ви сьогодні мали ще й урок людських відносин.
Візьміться за руки. Завжди пам’ятайте народну мудрість:
«Якщо  в дружбі жити – нас нікому не зломити».
Слайд 14. Домашнє завдання . С.142, вправа 280. 
Дякую  за співпрацю.