Види інформації за способом подання: текстовий, графічний, числовий, звуковий, відео.

04.11.2017   Administrator   Категорія: Методична скарбничка

Тема: Види інформації за способом подання: текстовий, графічний, числовий, звуковий, відео. (с. 16 - 19). 

Мета:

  • ознайомити учнів із видами інформації за способом подання, навчити розрізняти їх, наводити власні приклади повідомлень, подані різними способами; формувати ІКТ – компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей;
  • розвивати увагу, пам’ять, словниковий запас, логічне мислення; розвивати інтерес до здобуття знань з дисципліни; формувати вміння робити висновки;
  • виховувати інтерес до інформатики, вміння слухати співрозмовника;, плекати повагу до думки інших.

Тип уроку: подання нових знань, формування вмінь та навичок.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки, плакат з ребусом, зображення тварин для вправи «Повідомлення».

Програмне забезпечення: інтерактивна вправа «Способи подання повідомлень».

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА 

1.1. Привітання

Добрий день, мої малята!
Рада вас я привітати,
Розпалю бажань багаття,
Починаємо заняття.

1.2. Перевірка готовності до уроку

Отже, ми розпочинаємо урок. Погляньте на свої парти. Чи все необхідне для уроку є на ваших столах?

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

2. 1. Повторення правил безпечної роботи у комп’ютерному класі. Гра «Так – Ні» з сигнальними картками

Правила гри: якщо прозвучить пральне правило підносимо зелену картку, якщо ні – червону.  

o   Не слід приносити зайві речі.

o   Не їсти в кабінеті інформатики.

o   Бігати по класу.

o   Не можна працювати брудними та вологими руками.

o   Ходити під час уроку, коли заманеться.

o   Без дозволу вчителя не розпочинати роботу за комп’ютером.

o   Не торкайся дротів та розеток.

o   Не торкайся клавіш, призначення яких тобі невідоме.

o   Намагайся самостійно усунути видимі неполадки комп’ютера.

2. 2. Робота над ребусом

Розгадайте ребус і пригадайте, яку нову тему ми почали вивичати на попередньому уроці.

2. 3. «Мозковий штурм»

- Що таке інформація? (інформація — це відомості про світ, що нас оточує, про явища, які відбуваються в ньому)

- За допомогою чого інформація передається? (повідомлень)

- За допомогою яких органів чуття людина отримує інформацію з навколишнього світу? (очі, ніс, вуха, язик, шкіра)

- На які п’ять типів поділяються повідомлення за способом сприйняття? (зорова, слухова, нюхова, смакова, дотикова)

- Наведіть приклади такої інформації.

- Які властивості притаманні інформації? (повнота, корисність, зрозумілість, своєчасність, достовірність)

- Які інформаційні процеси ви запам’ятали? (пошук, отримання, зберігання, передавання, опрацювання)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

3. 1. Вправа «Повідомлення»

Погляньте на тварин.

- Чи передають вони своєю поведінкою якісь повідомлення?

Поясніть, що хочуть сказати домашні тварини своїм господарям. З’єднайте картинку з правильним твердженням.

 Кішка муркоче – вона задоволена.

 Собака гарчить – попереджає, що когось або щось захищає.

 Кішка вигинає спину – вона налякані і готова захищатися.

 Собака крутить хвостом – він до вас приязно ставиться.

Висновок. Отже, в такий спосіб (виляючи хвостом, вигинаючи спину і т. д.) тварини передають повідомлення, тобто інформацію.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

4. 1. Слово вчителя

Сьогодні на уроці ви працюватимете над темою «Способи подання повідомлень».

V. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

5. 1. Пояснення вчителя на основі ілюстративного матеріалу

Діти, ми з вами і на попередньому уроці і сьогодні наводили приклади повідомлень. Шкільний дзвінок, дзвінок будильника, текст підручника, музика, сигнали світлофора – це все повідомлення і вони поділяються на шість видів.

- Погляньте на перший малюнок. Що це? (дзвоник, будильник, свисток)

- Яку інформацію передають ці повідомлення?

- За допомогою яких органів чуття ми сприймаємо ці повідомлення? (слуху)

Так, ми чуємо звуки. Тому такі повідомлення ми називаємо звуковими.

- Погляньте на другий малюнок. Що це? (книга, зошит, лист, вивіска)

- За допомогою чого ці повідомлення передають інформацію? Що в них є  спільного? (текст)

Ті, повідомлення в яких використовується текст називаються текстовими.

- Погляньте на третій малюнок. Що це? (маяк, світлофор, фара)

- Яку інформацію передають ці повідомлення?

- За допомогою чого маяк вказує шлях кораблям до берега, навіщо водій ввечері вмикає фари? Що спільного між ними? (світло)

Такі повідомлення ми будемо називати світловими.

- Розгляньте четвертий малюнок. Що на ньому зображено? (календар, карта, дитячий малюнок)

- Які повідомлення вони передають?

- Що в них спільного? (всі вони являються графікою)

Повідомлення, в яких використовуються малюнки, називаються графічними.

- Що показано на п’ятому листку? (регулювальник, жезл)

- За допомогою чого регулювальник спілкується з водіями?

Тобто, він використовує жести. Ми теж активно використовуємо їх в повсякденному житті, коли вітаємось, чи прощаємось, показуємо, що в нас все в порядку, чи навпаки. За допомогою рухів голови погоджуємося, чи заперечуємо. Такий спосіб передавання повідомлень називається умовними жестами.

- Що зображено на останньому малюнку? (мультфільми «Карлсон», «Троє із Простоквашино»)

Давайте поміркуємо! Дивлячись мультфільм ми бачимо зображення, сприймаємо щось за допомогою зору, тобто це графічний спосіб подання повідомлення. Крім цього мультфільм є озвученим. Ми можемо з впевненістю сказати, що це звуковий спосіб подання повідомлення. То ж як він називається? Ті повідомлення, які поєднують у собі кілька способів подання повідомлень називається комбінованим.

- Наведіть ще приклади комбінованих повідомлень. (стенди у класі, підручники)

5. 2. Робота з підручником

(с. 16 – 19)

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

6. 1. Робота з загадками

Відгадайте загадки і вкажіть який це спосіб подання повідомлень.

Ось так дім – одне вікно!
Кожен день в ньому - кіно!

(Телевізор)

- Який це спосіб подання повідомлень? (комбінований)

Розклад добре знаю я
І домашнє завдання.
На сторіночках – оцінки
Кожного шкільного дня!

(Щоденник )

- Який це спосіб подання повідомлень? (текстовий)

Весь день стоять на вулиці,

Перехожими милуються.

Їх служба починається,

Коли вже сутеніє,

І не гаснуть до зорі

Очі нічні - ....

(Ліхтарі)

- Який це спосіб подання повідомлень? (світловий)

Маленька коробочка,

Кругленьке віконечко,

Пташка вилітає.

А що потім буває?

(Фотографія)

- Який це спосіб подання повідомлень? (графічний)

6. 2. Робота в зошитах

(с. 4 – 5)

VII. ПРАКТИЧНА РОБОТА

7. 1.  Повторення правил техніки безпеки під час роботи за комп’ютером. Гра «Доповни речення»

Не можна розпочинати роботу без… (дозволу вчителя).

Не торкайся… ( y шнурів, розеток).

Відстань до монітора має бути… (50 см).

Не торкайся пальцями екрана… (монітора).

За комп’ютерним столом не можна… (їсти й пити).

7. 2. Інструктаж вчителя

Сьогодні ви працюватимете з інтерактивною вправою «Способи подання повідомлень».

- З’єднайте зображення з відповідним способом подання інформації.

Ялинка – комбінований.

Світлофор – умовні сигнали.

Диригент – звуковий.

Рівняння – спеціальні позначення.

Художниця – графічний.

Режисер – відео.

Школа – текстовий.

Градус – числовий.

Виєр (лишній).

Перетягніть напис до потрібного малюнка натиснувши і не відпускаючи праву кнопку миші. Коли ви підтягнете напис до картинки, гра наочно скотчем скріпить їх. Щоб розірвати ці відповідь потрібно на нього натиснути. Для того, щоб організувати звою роботу, посортуйте окремо зображенні і окремо їх підписи.

7. 3. Практична діяльність учнів

(Слідкую за роботою учнів, за дотриманням ними правил безпечної роботи за комп’ютерами, при потребі підказую та допомагаю.)

7. 4. Вправи для очей

Пропоную дати змогу оченятам відпочити. Повторіть рухи очима, які виконує малюк.

(Таблиця №1)

VIII. ПІДСУМОК УРОКУ

8. 1. Бесіда

- Що таке інформація?

- Якими способами її можна передати?

- Наведіть приклади.

8. 2. Гра «Оцінка»

Поставте собі оцінку. Якщо урок вас сподобався і ви зуміли засвоїти урок, підніміть зелену сигнальну картку, якщо ні – червону.